A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast
wybierz język: EN
Przejdź do wyszukiwarki

Uniwersytet Wrocławski

Instytut Filozofii

Znajdujesz się w: Strona główna > Ogłoszenia > Wykład dr Zbigniewa Pietrzaka o nowatorskości myślenia Roberta Boyle'a

Szanowni Państwo!

Pragniemy zaprosić wszystkich zainteresowanych na wykład dr Zbigniewa Pietrzaka (Instytut Filozofii UWr) mający odbyć się 20 listopada br. o godzinie 10:30 w sali 145 Wydziału Chemii UWr (ul. F. Joliot-Curie 14, na Kampusie Grunwaldzkim). W czasie tego wykładu, odbywającego się w ramach Seminarium Wydziałowego Wydziału Chemii, dr Pietrzak przedstawi słuchaczom założenia filozoficzne stojące za dziełem Roberta Boyle'a "Sceptyczny chemik".

Robert Boyle uważany jest za fundatora współczesnego myślenia chemicznego szczególnie w zakresie metodologii tej dyscypliny. Zadziwiające jest, jak wiele idei ze wspomnianego dzieła przetrwało próbę czasu i po ponad 350 latach stanowi podstawę myślenia naukowego. Dr Pietrzak redagując tłumaczenie "Sceptycznego chemika" nie tylko podjął trud przybliżenia współczesnemu odbiorcy tych właśnie myśli i będzie mógł pokazać słuchaczom wykładu nowatorskość myślenia Boyle'a na tle przeważającego w XVIII w. podejścia "alchemicznego". Wykład będzie poprowadzony w taki sposób, by i młodzi adepci nauki, i doświadczeni uczeni mieli okazję zastanowić się nad związkami między eksperymentatorską praktyką, przyrodniczą rzeczywistością i opisującymi tę rzeczywistość teoriami.

z wyrazami szacunku,

dr Aneta Jezierska, dr Jarosław Panek

Wydział Chemii UWr


Szanowni Państwo,

Z treści zaproszenia na mój wykład poświęcony Robertowi Boyle'owi mogłoby wynikać, iż to ja jestem tłumaczem dzieła "The Sceptical Chymist". Tłumaczem jest Ryszard Krauze, ja natomiast zaproponowałem pracę nad tym dziełem i współpracuję przy jego tłumaczeniu. Redakcja i krytycznie opracowanie dzieła jest efektem współpracy trzech osób.

Zbigniew Pietrzak