Znajdujesz się w: Strona główna > Film i Filozofia. Spotkania > 24 maja 2023: konferencja i projekcja filmu ILUMINACJA

346045054_553532600307740_7470312311717672171_n

W 50. rocznicę premiery filmu „Iluminacja” przybędzie do nas jego Autor, profesor Krzysztof Zanussi, który weźmie udział w konferencji organizowanej  przez Instytut Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego pt. „Prawda i jej pozory w sztuce filmowej” (Aula Katedry Judaistyki, ul. Świętej Jadwigi 3/4). Swój wykład plenarny „Prawda życia, prawda filmu” wygłosi o godz. 16.00 w Oratorium Marianum (Rektorat, pl. Uniwersytecki 1), zaś o godz. 18.00 w Sali im. Unii Europejskiej w budynku 1D Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii (budynek obok Rektoratu) weźmie udział w projekcji filmu „Iluminacja”, po której będzie odpowiadał na pytania publiczności.

Film „luminacja” – to najbardziej znany na świecie film Zanussiego. Jego akcja dzieje się środowisku akademickim. Główny bohater jest studentem fizyki, który w nauce poszukuje sensu życia. W szczególności szuka odpowiedzi na pytanie” kim jest człowiek? Naturalistyczna perspektywa odpowiedzi, jakiej udzielają mu nauki przyrodnicze, budzi w nim sprzeciw i moralne dylematy. Konsekwentnie jednak realizuje swoją naukową pasję, obierając drogę życiową naukowca. Szczególną wartość filmu polega na uniwersalizmie stawianych w nim pytań egzystencjalnych i etycznych. To sprawiło, że film ten stał się światopoglądowym manifestem kolejnych pokoleń młodych naukowców. Dla studentów filozofii (i nie tylko) dodatkową wartością będzie nagranie wystąpienia profesora Władysława Tatarkiewicza, który rozpoczyna film wykładem o pojęciu iluminacji.

Zapraszamy, wstęp wolny na wszystkie przedsięwzięcia!

Plan konferencji „Prawda i jej pozory w sztuce filmowej”

I. Aula Katedry Judaistyki, ul. Świętej Jadwigi 3/4 (Wyspa Piasek)

9.30. Otwarcie konferencji: profesor Robert Wieczorek, prorektor UWr

9.45. 10.15. Profesor Dorota Heck „Prawda w literaturze i w filmie (przypadek Andrzeja Kijowskiego)”

10.15- 10.45. Profesor Mariola Marczak „Drogi poznania oraz ich filmowe reprezentacje - od nadziei do rozczarowania i z powrotem: Zanussi-Kieślowski-Zurlini”

10.45- 11.15. Ks. Profesor Marek Lis, „Między prawdą Ewangelii a fantazją twórców. Kilka spojrzeń na serial «The Chosen»”

11.15-11.30. Profesor Marek Magdziak „Film jako narzędzie filozofii - droga do uchwycenia narracyjnej struktury świata i unaocznienia możliwości”

11.30- 12.15. Dyskusja i przerwa kawowa

12.15. -12.45. Dr Marek Cieśliński, "Prawda ekranu w doświadczeniu zbiorowym i indywidualnym na przykładzie filmów «Requiem dla 500 tysięcy» Jerzego Bossaka i Wacława Kaźmierczaka oraz Fotoamator Dariusza Jabłońskiego"

12.45-  13.15. Profesor Maciej Manikowski, „Opowiedzieć prawdziwą historię: «Straight Story» Davida Lyncha”

13.15 – 13. 45. Profesor Bogusław Paź „O prawdzie w sztuce pozoru. Wybrane kwestie z teorii i historii filmu”

13.45 – 14.15. Dyskusja

15.00 – 15.50. Obiad

II. Aula Oratorium Marianum - Rektorat UWr . Plac Uniwersytecki 1

16.00 -17.50. Profesor Krzysztof Zanussi „Prawda życia, prawda filmu” (Wykład i dyskusja z publicznością)

III. Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Budynek D, Sala 1D

18.00 – 19.45.  Projekcja filmu „Iluminacja” reż. K. Zanussi

Po projekcji dyskusja z profesorem Zanussim, pytania od widowni. Po spotkaniu sprzedaż książek Profesora, udzielanie autografów, indywidulane rozmowy etc.

Plan konferencji (DOCX / 14.41 kb)