Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Zmarł prof. dr hab. Henryk Pisarek

pobierz

klepsydra-prof-Pisarek-1

Prof-dr-Henryk-Pisarek

Prof. dr hab. Henryk Pisarek urodził się 24 grudnia 1932 r. w Kłobucku. W 1958 r. ukończył magisterskie studia filozoficzne na Moskiewskim Uniwersytecie Państwowym im. M.W. Łomonosowa, gdzie również w 1961 r. uzyskał stopień kandydata nauk w oparciu o dysertację „Rola Edwarda Żeligowskiego i Zygmunta Sierakowskiego w walce ideowo-wyzwoleńczej narodów polskiego i rosyjskiego” („Роль Эдварда Зелиговского и Сигисмунда Сeраковского в идеологической и освободительной бор’бе польского и русского народов”). Habilitował się na Uniwersytecie Wrocławskim w 1972 r. na podstawie pracy „Filozofia Svetozara Markovica (1846-1875): z historii marksizmu w Serbii” (opublikowana w 1974 r. w Jugosławii, zaś w 1981 r. w Wydawnictwie UWr). Profesurę zwyczajną w zakresie filozofii uzyskał w 1996 r. Wypromował ośmioro doktorów. Był autorem 147 publikacji, w tym: 5 monografii, m.in. „Z teorii pojęċ filozoficznych” (WUWr, Wroclaw 1992), „Problematyka systemowości w filozofii Hegla” (WUWr, Wrocław 1994); 5  książek pod redakcją naukową; 59 artykułów. Gościnne wykłady prowadził na uniwersytetach w Lipsku, Leningradzie, Brnie i Dreźnie. Na Uniwersytecie Wrocławskim pełnił m.in. funkcję kierownika Katedry Filozofii Marksistowskiej, a następnie - Zakładu Teorii Poznania i Ontologii. W latach 1983-89 kierował Oddziałem Dolnośląskim Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, przynależał także do Polskiego Towarzystwa Religioznawczego, Internationale Hegel-Gesellschaft, Serbskiego Towarzystwa Naukowego oraz International Society for Universalism. W 1986 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.