Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Zmarł Profesor Zbigniew A. Pełczyński

Zbigniew-Pelczynski-2

22 czerwca 2021 roku zmarł Profesor Zbigniew A. Pełczyński – znawca filozofii Hegla, profesor filozofii politycznej w Pembroke College na Uniwersytecie Oksfordzkim i doktor honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego.

Profesor Zbigniew Pełczyński urodził się 29 grudnia 1925 roku w Grodzisku Mazowieckim. Po II wojnie światowej wyemigrował do Wielkiej Brytanii, gdzie najpierw studiował ekonomię i nauki polityczne na Uniwersytecie St. Andrews, a następnie filozofię polityczną i politologię na Uniwersytecie Oksfordzkim.

To z tą uczelnią związał swoją karierę naukową. W języku polskim ukazały się jego książki Wolność, państwo, społeczeństwo. Hegel a problemy współczesnej filozofii politycznej (Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 1998) oraz Polska droga od komunizmu. Refleksje nad historią i polityką 1956–2006 (Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa 2007).

W 1993 r. Uniwersytet Wrocławski nadał honorowy doktorat Zbigniewowi Pełczyńskiemu - promotorem był profesor Karol Bal. W miesięczniku „Odra” (R. 34, Nr 10, 1994) ukazał się wywiad z profesorem Pełczyńskim przeprowadzony przez profesora Adama Chmielewskiego. Rozmowa została zatytułowana „Konstytucja, prezydentura, Clinton”. Dwukrotny prezydent Stanów Zjednoczonych był bowiem studentem profesora Pełczyńskiego. Do grona jego podopiecznych należeli również obecny premier Węgier, Viktor Orbán, oraz były polski minister spraw zagranicznych, Radosław Sikorski.

Profesor Pełczyński był również sprawnym organizatorem i aktywistą. Był kierownikiem i członkiem takich instytucji wspomagających wyższe uczelnie i uczonych w Europie Środkowej i Wschodniej, zwłaszcza w Polsce, jak, m. in., Stefan Batory Trust, Fundacja Stefana Batorego, Soros Foundation. Pełnił również funkcję wiceprezesa Instytutu Studiów Polsko-Żydowskich (The Institute for Polish-Jewish Studies) przy Oxford Centre for Hebrew and Jewish Studies.

Otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz Order Imperium Brytyjskiego.

Informacja o profesorze Zbigniewie Pełczyńskim na stronie Muzeum UWr