Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Zmarł Profesor Ryszard Panasiuk

Ryszard-Panasiuk

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że zmarł Profesor Ryszard Panasiuk, profesor zwyczajny Uniwersytetu Łódzkiego, były dyrektor Instytutu Filozofii na Uniwersytecie Łódzkim. Profesor Panasiuk był częstym gościem i współpracownikiem Instytutu Filozofii UWr.

Profesor Ryszard Panasiuk urodził się 28 kwietnia 1931 roku. W latach 1952–1957 studiował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Warszawskiego, za nauczycieli mając między innymi profesorów: Tadeusza Kotarbińskiego, Leszka Kołakowskiego oraz Tadeusza J. Krońskiego. Od 1959 roku aż do przejścia na emeryturę był związany z Uniwersytetem Łódzkim. Jego rozprawa doktorska dotyczyła młodszej szkoły Hegla, a rozprawa habilitacyjna - dziedzictwa heglowskiego w marksizmie. Tytuł profesora zwyczajnego otrzymał w 1989 roku.

Profesor Panasiuk specjalizował się w klasycznej filozofii niemieckiej, zajmując się przede wszystkim myślą Hegla i jego szkoły, a także koncepcjami Schellinga i Kanta. Do najważniejszych monografii jego autorstwa należą: "Filozofia i państwo. Studium myśli polityczno-społecznej lewicy heglowskiej i młodego Marksa – 1838– 1843 "(1967), "Lewica heglowska" (1969), "Feuerbach" (1972 i 1981), "Dziedzictwo
heglowskie i marksizm" (1979), "Hegel i Marks. Studia i szkice "(1986), Schelling"  (1987), "Filozofia: historia i współczesność. Studia, odczyty, eseje" (2001), "Przyroda – Człowiek – Polityka. Z dziejów filozofii niemieckiej XVIII/XIX wieku" (2002), "Filozofowanie jako dialog z dziedzictwem duchowym przeszłości" (2008). Opublikował również ponad 180 artykułów i rozpraw naukowych.

Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją na temat Profesora Panasiuka dostępną na stronie Uniwersytetu Łódzkiego - link.

Ryszard-Panasiuk-2