Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Zmarł Profesor Karol Bal

PROF. DR HAB. KAROL BAL

4.09.1934 - 31.05.2022

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pana Profesora Karola Bala, wieloletniego dyrektora Instytutu Filozofii na Uniwersytecie Wrocławskim. Straciliśmy wybitnego naukowca, człowieka wielce zasłużonego dla filozofii polskiej i wrocławskiego ośrodka naukowego.

Profesor Karol Bal reprezentował szerokie spektrum zainteresowań badawczych: historia filozofii, historia filozofii niemieckiej XVIII-XX w., historia etyki XIX i XX w., historiografia. Całą swoją karierę akademicką związał z Uniwersytetem Wrocławskim, gdzie się doktoryzował i habilitował. Pozostawił po sobie blisko 200 publikacji naukowych w językach polskim, niemieckim, rosyjskim i angielskim. Wypromował 25 doktorów, wielu z nich jest już dzisiaj profesorami. Był też promotorem doktorów honorowych prof. Zbigniewa Pełczyńskiego, prof. Leszka Kołakowskiego i prof. Hansa Georga Gadamera.

Był członkiem wielu krajowych i międzynarodowych organizacji naukowych, m.in. Internationale Hegel-Gesellschaft (wiceprezydent 1992–2004), Schelling-Gesellschaft, Kant-Gesellschaft, członek Prezydium Komitetu Nauk Filozoficznych PAN (2003–2006), członek rady naukowej Interdisziplinäres Zentrum für die Erforschung der Europäischen Aufklärung.

Zawsze służył radą i doświadczeniem mając na uwadze pomyślność i rozwój naukowy młodszych koleżanek, kolegów oraz studentów.

Prof-Bal