A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast
wybierz język: EN
Przejdź do wyszukiwarki

Uniwersytet Wrocławski

Instytut Filozofii

Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Zeszyty estetyczno-etyczne Władysława Tatarkiewiczaokladka-wyklady-t1


Wydawnictwo „Marek Derewiecki” opublikowało „Zeszyty estetyczno-etyczne” prof. Władysława Tatarkiewicza: zespół badaczy zajmujących się edycjami dzieł wybitnych filozofów polskich wydał właśnie I tom jego „Wykładów, brulionów i notatek z estetyki” (Kęty 2022, ISBN 978-83-66941-06-9, s. 264).

Autorzy opracowania, przedstawiciele Uniwersytetu Wrocławskiego – prof. Radosław Kuliniak i dr Mariusz Pandura oraz Łukasz Ratajczak z Połączonych Bibliotekach WFiS UW, IFiS PAN i PTF w Warszawie, charakteryzują swoją pracę następująco:

„…Natrafiliśmy na obszerny materiał archiwalny niepublikowanych dotąd wykładów, brulionów oraz notatek prowadzonych przez Tatarkiewicza w obszarze estetyki. Zapoznając się bliżej z nimi, odkryliśmy, że są to zapiski z jego licznie prowadzonych w Polsce, jak i na świecie kwerend bibliotecznych. Dziś mało kto wie, że filozof, podróżując po świecie, regularnie odwiedzał biblioteki w Paryżu, Londynie, Rzymie, Florencji, Wenecji, jak i w innych miastach akademickich Europy. Cierpliwie i powoli zbierał źródła do swoich przyszłych publikacji. Są to materiały niezwykle ważne. Pokazują, jak kształtował się warsztat naukowy filozofa. W wielu miejscach odkrywamy również, jakie lektury czytał Tatarkiewicz podczas kwerend bibliotecznych. To wszystko złożyło się później na powstanie Historii estetyki – dzieła, które jeszcze dziś nie ma sobie równych zarówno w Polsce, jak i na świecie” (fragment Wstępu).


Więcej informacji o książce na stronie wydawcy