A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast
wybierz język: EN
Przejdź do wyszukiwarki

Uniwersytet Wrocławski

Instytut Filozofii

Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > "Z notatnika badacza" - wykład profesor Marii Kostyszak

Serdecznie zapraszamy na pierwsze po wakacjach spotkanie w cyklu "Świat obrazów - obrazy badacza. Z notatnika badacza". 6 września o 18:00 profesor Maria Kostyszak wygłosi wystąpienie pt. Językowo-obrazowe strategie upodmiotowienia przedmiotów naukowego i filozoficznego poznania – na wybranych przykładach (G. Deleuze – film i muzyka, U. Zajączkowska - botanika, E. Lassiter – etnografia). Spotkania odbywają się we Wrocławskim Centrum Akademickim (Rynek 13).

Z abstraktu wystąpienia:

"Na wybranych przykładach pokażę modele przekształcania przedmiotów w podmioty. Pojawia się tu kilka strategii: stworzenie konceptualnych ram innego myślenia o tradycyjnych dziedzinach kultury i nauki, nacisk na odchodzenie od przestarzałych metodologii w odniesieniu do przyrody, a także tymczasowe taktyki lingwistyczno-retoryczne: antropomorfizmy, metafory, personifikacje itp.; drobne przesunięcia terminologiczne.

W obszarach wskazanych przez dołączoną Bibliografię: w muzyce i filmie (G. Deleuze), w wierszach i literaturze botanicznej (U. Zajączkowska), w traktowaniu niewidomych w procesie entograficznych badań (K. Pietrowiak, E. Lassiter) - wyeksponuję ideę „myślenia inaczej” w interpretacji częściowo opartej na badaniach Alaina Touraine’a".

Maria-Kostyszak