Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Wkrótce startuje Filozoficzna Szkoła Przetrwania

421295664_7283895821631432_362490335389761877_n

13 lutego 2024 r. odbyło się spotkanie przedstawicieli Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego i działającego na Uniwersytecie Wrocławskim Koła Naukowego Filozofii Stosowanej. Rozmowy związane były z współorganizacją cyklu otwartych wykładów w ramach projektu „Filozoficzna Szkoła Przetrwania”, jaki w zbliżającym się semestrze letnim realizowany będzie w Przejściu Dialogu przy ul. Świdnickiej. Koncepcja projektu zrodziła się z potrzeby szerszej debaty nad rolą filozofii w środowisku pozaakademickim w kontekście wspierania integracji lokalnej społeczności. Dyskutowano także nad innymi formami współpracy.

WCRS reprezentowali: wicedyrektor ds. projektów międzysektorowych Marta Majchrzak, Katarzyna Zawadzka i Anna Ducka z Zespołu „Wrocławska Koncepcja Edukacyjna” oraz dr Alfred Miściorak z Zespołu Dialogu Międzykulturowego. Po stronie uczelni w spotkaniu udział wzięli: sekretarz Koła Katarzyna Janków, doktorant Marcin Domagała oraz towarzyszący im wicedyrektor Instytutu Filozofii ds. ogólnych dr Paweł Wróblewski.

Filozoficzna Szkoła Przetrwania – to inicjatywa adresowana do wszystkich, którzy poszukują filozoficznej wrażliwości w poznawaniu samych siebie i otaczającego świata, chcą także dzielić się swoim doświadczeniem. W ramach najbliższych spotkań podejmiemy m.in. następujące kwestie: etyczne i społeczne konsekwencje przekonania o braku wolnej woli; „pop-stoicyzm” – użyteczne zjawisko czy upadek filozofii?; czy prawdziwi filozofowie wymarli?; człowiek vs. chat GPT – czy sztuczna inteligencja ma szansę dorównać w dyskusji filozofom?; dążenie do nieśmiertelności – czy powinniśmy chcieć powstrzymać proces starzenia się? Koło Naukowe Filozofii Stosowanej zaprasza serdecznie do współtworzenia inicjatywy – wkrótce więcej detali.