A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast
wybierz język: EN
Przejdź do wyszukiwarki

Uniwersytet Wrocławski

Instytut Filozofii

Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > WYRÓŻNIONY DOKTORAT W ALICANTE DLA DR HAB. DOROTY LESZCZYNY

Leszczyna1_lu46r3.jpg

Dnia 29 września 2017 roku dr hab. Dorota Leszczyna, adiunkt w Zakładzie Filozofii Nowożytnej, obroniła z wyróżnieniem („cum laude”) na Uniwersytecie w Alicante (Hiszpania) rozprawę doktorską z zakresu nauk politycznych pt. „Del idealismo al realismo crítico. La política como realización en José Ortega y Gasset” („Od idealizmu do krytycznego realizmu. Polityka jako realizacja w ujęciu José Ortegi y Gasseta”). Promotorem doktoratu był prof. Manuel Menéndez Alzamora, profesor tytularny nauk prawnych i politycznych na Uniwersytecie w Alicante, ceniony w Hiszpanii znawca myśli społecznej, politycznej i filozoficznej hiszpańskiego Pokolenia 1914, którego najważniejszym reprezentantem był José Ortega y Gasset.
Uroczysta obrona odbyła się na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu w Alicante pod przewodnictwem prof. Antonia Roblesa Egei, kierownika Katedry Nauk Politycznych i Administracji na Uniwersytecie w Granadzie. W skład komisji doktorskiej (tribunal) weszli także inni hiszpańscy i francuscy akademicy: prof. Javier Zamora Bonilla z Katedry Historii Myśli i Ruchów Społecznych i Politycznych na Uniwersytecie Complutense w Madrycie, dyrektor naukowy Fundacji José Ortegi y Gasseta – Gregorio Marañona; prof. Manuelle Peloille, kierownik Katedry Językoznawstwa i Literatury na Uniwersytecie Angers (Francja); prof. Jose Manuel Canales Aliende z Zakładu Studiów Prawnych nad Państwem na Uniwersytecie w Alicante; prof. Maria Magdalena Martinez Altamira z Zakładu Nauk Historycznoprawnych na Uniwersytecie w Alicante.
Głównym obszarem zainteresowań badawczych dr hab. Doroty Leszczyny jest XIX- i XX-wieczna filozofia hiszpańska. Jest ona autorką trzech monografii: „José Ortega y Gasset. Dziedzictwo Kanta i neokantyzmu marburskiego” (2011); „José Ortegi y Gasseta studia na niemieckich uniwersytetach” (2012) i „Hegel w Hiszpanii. Od szkoły sewilskiej do szkoły madryckiej” (2017). Publikowała w prestiżowych czasopismach hiszpańskich, m.in. „Revista de Estudios Orteguianos” w Madrycie, „Contrastes” w Maladze i „Análisis” w Saragossie. W 2015 roku została nagrodzona Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców, których badania wyróżniają się na arenie międzynarodowej.


Dyrekcja Instytutu Filozofii składa Pani Profesor Dorocie Leszczynie serdeczne gratulacje z okazji wyróżnionej promocji doktorskiej na Uniwersytecie w Alicante, czym przynosi chlubę całej naszej wspólnocie akademickiej.

Leszczyna2JPG_u9m29z.jpg