Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > The Labyrinths of Leibniz's Philosophy: monografia zbiorowa pod redakcją doktorantki Aleksandry Horowskiej

1170211_original

W styczniu 2022 r. w wydawnictwie „Peter Lang” opublikowany został tom zbiorowy „The Labyrinths of Leibniz’s Philosophy” pod redakcją mgr Aleksandry Horowskiej. Stanowi on efekt dociekań zagranicznych oraz polskich badaczy specjalizujących się w historii filozofii Hanowerczyka oraz filozofii nowożytnej. Praca została opatrzona wprowadzeniem autorstwa profesora Daniela Garbera z Uniwersytetu w Princeton, wybitnego badacza oraz tłumacza tekstów Leibniza. Tom stanowi część serii wydawniczej „Studies in Philosophy, Culture and Contemporary Society” redagowanej przez profesora Bogusława Pazia z naszego Instytutu i została wydana dzięki wsparciu finansowemu ze strony Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego.

Głównym zagadnieniem podejmowanym w pracy jest problem „labiryntów” w filozofii Leibniza, czyli szczególnie trudnych do rozwikłania kwestii, których rozstrzygnięcie wymaga posłużenia się przez umysł swoistą „nicią Ariadny” w postaci zasady, która nie tylko pełni funkcję porządkującą, ale także pozwala na uniknięcie licznych myślowych pułapek pojawiających się przy próbach rozwikłania podstawowych zagadnień filozoficznych.

Autorzy dziewięciu składających się na tom tekstów przemierzają różnorodne „labirynty”, podejmując próby rozwikłania zagadnień takich jak: etymologia terminu „teodycea”, problem zła oraz wolności Boga, recepcja teorii anamnezy w filozofii Hanowerczyka, panpsychizm, Leibnizjański kontekst powstania hipotezy „wcielonego umysłu”, recepcja monadologii w teorii amerykańskiego neurologa Oliviera Sacksa, aktualność słynnego pytania „Dlaczego istnieje raczej coś niż nic”, a także natura niezbyt oczywistej relacji podobieństwa pomiędzy nauką prawa a teologią.

Link do książki na stronie wydawnictwa: https://www.peterlang.com/document/1170211

Dyrekcja Instytutu Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego składa Pani Mgr Aleskandrze Horowskiej serdeczne gratulacje z okazji sukcesu wydawniczego.