Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Silesius - Boehme - Eckhart: wykład prof. Macieja Manikowskiego w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu

Zapraszamy serdecznie do odsłuchania wykładu prof. dr. hab. Macieja Manikowskiego pt. „O Angelusie Silesiusie, Jakubie Boehme i Johannesie Eckharcie”, jaki został wygłoszony 24 listopada 2023 r. w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu – jako wprowadzenie do spotkania „Angelus Silesius i Jakob Boehme: dwa fundamenty śląskiej duchowości”, współorganizowanego przez Instytut Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego.

​Maciej Manikowski – urodzony w 1966 roku w Ostrzeszowie, filozof i teolog, prof. dr hab., kierownik Zakładu Filozofii Człowieka i Kultury Instytutu Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego, przewodniczący Rady Dyscypliny Naukowej Filozofia w Uniwersytecie Wrocławskim w kadencji 2020-2024. Odbył staże naukowe w Belgii (Katholieke Universiteit Leuven: 1999, 2003, 2022), w Rzymie (Pontifica Universita Gregoriana: 1998, 2001, 2018), w Wiedniu (Wydział Teologiczny Uniwersytetu Wiedeńskiego: 1998) i w Bochum (Ruhr Universität Bochum: 2007, 2022). Stale współpracuje z uniwersytetami w Ołomuńcu, Ostrawie i Leuven. Zajmuje się filozofią religii, filozofią dialogu, filozofią kultury i filozoficzną mistyką, głównie nadreńską i śląską. Autor licznych artykułów z filozofii i teologii oraz 4 monografii: „Filozofia w obronie dogmatu. Argumenty antytryteistyczne Grzegorza z Nyssy na tle tradycji” (2002), „Pierwsza Zasada, świat stworzony i drogi poznania. Pseudo-Dionizy Areopagita – jego filozofia i teologia” (2006), „Bóg z perspektywy człowieka. Odczytując Grzegorza z Nyssy” (2012) oraz „Relacja i dialog. Wprowadzenie do ontologii trynitarnej” (2018). Miłośnik kultury Europy Środkowej i muzyki progresywnej.