A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast
wybierz język: EN
Przejdź do wyszukiwarki

Uniwersytet Wrocławski

Instytut Filozofii

Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Prof. Radosław Kuliniak i dr Mariusz Pandura wydali korespondecję Ingardena i Tatarkiewicza


Prof. dr hab. Radosław Kuliniak wspólnie z dr. Mariuszem Pandurą wydali kolejny cenny tom z pismami koryfeuszy polskiej filozofii – tym razem jest to opatrzona obszernym wstępem „Korespondencja Romana Witolda Ingardena z Władysławem Tatarkiewiczem” (Wydawnictwo „Marek Derewiecki”, Kęty 2021, s. 406). Wydanie sfinansowano dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Ze wstępu:

Korespondencja ta posiada swój specyficzny charakter. Na kartach pożółkłego papieru ujawnia się wypracowana przez lata zażyłość filozoficzna oraz relacje przyjacielskie łączące obu myślicieli. Przeczy to tezie, jakoby istniał między Ingardenem a Tatarkiewiczem jakiś dystans. Listy obu filozofów pokazują, że pozostawali oni ze sobą nie tylko w poprawnych stosunkach, lecz łączyły ich zażyłe relacje przyjacielskie, utrwalane podczas wzajemnych odwiedzin, uroczystości, wyjazdów i konferencji naukowych. Tatarkiewicz okazał się dla Ingardena istotnym wsparciem na polu działalności filozoficznej. Połączyła ich wspólna pasja do piękna i wzniosłości, wyrażająca się w zainteresowaniach estetycznych. W komunistycznej Polsce obaj dzielili ten sam los banitów, prześladowanych za szerzenie wrogich marksistom poglądów oraz rzekomą deprawację młodzieży akademickiej.


Szczegóły na stronie wydawcy.


plakat2_2021-1​

​