Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Mgr Aleksandra Horowska z wizytą na Uniwersytecie Princeton

IMG_258314090

Mgr Aleksandra Horowska, doktorantka w dyscyplinie filozofia na Uniwersytecie Wrocławskim i absolwentka tego kierunku, wygłosiła referat Do Animals Have Any Rights? The Leibnizian Perspective, otwierający międzynarodową coroczną konferencję Towarzystwa Leibniza w Ameryce Północnej (the Leibniz Society of North America) zorganizowaną w dniach 21-23 października 2022 r. na Uniwersytecie Princeton. Przebywała tam na zaproszenie współorganizatorów XVI edycji konferencji – profesorów Daniela Garbera z Uniwersytetu w Princeton i Brandona Looka z Uniwersytetu w Kentucky.

Wyróżnieniem dla młodej badaczki z Uniwersytetu Wrocławskiego był komentarz do jej wystąpienia zaprezentowany przez prof. Ursulę Goldenbaum z Uniwersytetu Emory, znaną niemiecką historyk specjalizującą się w spuściźnie filozofii politycznej Benedykta Spinozy i G.W. Leibniza. Wydarzenie skupiło naukowców z 16 uczelni, głównie z USA, ale także z Europy (Uniwersytet w Cambridge, Instytut Maxa Plancka w Berlinie, Uniwersytet w Paderborn, Uniwersytet Ca’ Foscari, Uniwersytet Wrocławski) i Izreala (Uniwersytet Ben Guriona). Pobyt doktorantki w USA został sfinansowany dzięki Grantowi Młody Badacz 2022-2025 w ramach projektu IDUB.

LSNA Conference 2022

Mgr Aleksandra Horowska pełni funkcję sekretarz Polskiego Towarzystwa Leibnizjańskiego – Societas Leibnitiana Polonorum. Od początku swej aktywności naukowej zajmuje się filozofią praktyczną G.W. Leibniza, której poświęciła swój licencjat, magisterium i aktualnie przygotowywaną rozprawę doktorską The Concept of the Obligatio in G.W. Leibniz’s Philosophy of Law, którego promotorem, podobnie jak wcześniejszych prac, jest prof. UWr Bogusław Paź. Doktorantka w 2019 r. zakwalifikowała się spośród licznego grona badaczy z całego świata –  jako jedyna nie-profesor – do udziału w X edycji dorocznego seminarium letniego poświęconemu Leibnzjańskiej filozofii prawa (X Annual Summer Seminar - Leibniz’s Philosophy of Law). Wtedy też, z prof. Julią Jorati z Uniwersytetu Stanowego Ohio była koreferentką na konferencji Leibnizjańskiej organizowanej na Uniwersytecie Emory. W 2022 r. pod jej redakcją naukową został opublikowany przez Peter Lang Verlag tom The Labyrynths of Leibniz’ Philosophy – przedmowę do książki napisał prof. Daniel Garber z Uniwersytetu w Princeton. Mgr Horowska wygłosiła referat Leibniz's Theory of Similarity podczas IV Iberoamerykańskiego Kongresu Leibnizjańskim (Meksyk, 2021), a także wykład Leibniz’s Philosophy of Law w ramach seminarium z filozofii nowożytnej na Narodowym Uniwersytecie Autonomicznym Stanu Puebla (październik 2022).

Zrzut-ekranu-2022-11-01-083028

Nasza absolwentka w ramach indywidualnych studiów międzyobszarowych ukończyła studia licencjackie z historii i filozofii, następnie uzyskała magisterium z filozofii, ale również – absolutorium z filologii klasycznej i prawa (kończy pisać pracę magisterską z zakresu prawa autorskiego). Płynnie włada językiem angielskim i włoskim, ponadto pisze i czyta po niemiecku, zna także łacinę i antyczną grekę. Jest miłośniczką muzyki klasycznej, m.in. Chopina i Mozarta, regularnie uczęszcza do kina i teatru. Wolny czas spędza w górach na przejażdżkach rowerowych na sportowym rowerze MTB, zimą – na nartach.