Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Mgr Adriana Wierzba wzięła udział w debacie w Kolegium Międzydziedzinowych Studiów Indywidualnych

MicrosoftTeams-image

W czwartek, 2 lutego 2023 r. w Kolegium Międzydziedzinowych Studiów Indywidualnych na Uniwersytecie Wrocławskim, w ramach zajęć z filozofii, odbyła się debata nad tekstem doktorantki Adriany Wierzby „Ochrona pacjenta jako dyspozycja bioetyczna. O powtórzeniu odpowiedzialności w projekcie bioetyki refleksyjnej”.

Zaczynem dla wartkiej dyskusji była część projektu badawczego prowadzonego w ramach rozprawy doktorskiej mgr Adriany Wierzby: jego rdzeń stanowi interpretacja godności jako dyspozycji w kontekście opieki paliatywnej oraz terminalnej. Autorka w rozmowie ze studiującymi w Kolegium przedstawiła katalog właściwych praktyk moralnych, mających pomóc pacjentom bliskim śmierci. Godna śmierć jednej osoby wymaga zarówno od środowiska medycznego, jak i badaczy — pracy na wielu płaszczyznach, stąd podkreślona została m.in. rola obecności, aktu refleksji i przeżycia, wartości, interdyscyplinarnego dialogu i metody dysonansu, metodologii fenomenologicznej oraz edukacji bioetycznej.

Tekst mgr Adriany Wierzby dostępny jest w Repozytorium Uniwersytetu Wrocławskiego.