A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast
wybierz język: EN
Przejdź do wyszukiwarki

Uniwersytet Wrocławski

Instytut Filozofii

Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Filozofowie w Performerze: Studio Kokyu jest miejscem praktyki


perf21_2021_cala


Zapraszamy do podjęcia lektury rozmowy z Przemysławem Błaszczakiem "Studio Kokyu jest miejscem praktyki" na łamach internetowego czasopisma naukowego "Performer" (nr 21/2021), wydawanego przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego. Wywiad przeprowadził Arkadiusz Kubiak w ramach praktyki studenckiej zrealizowanej w Fundacji Zarzewie.

PRZEMYSŁAW BŁASZCZAK studiował filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim. Aktor, reżyser, pedagog, od 1995 roku związany z Instytutem Grotowskiego (do 2007 Ośrodkiem Grotowskiego). W latach 1996–1999 pracował w Teatrze Pieśń Kozła pod kierownictwem Grzegorza Brala. W latach 2002–2003 przygotował własny monodram Ecce homo. Od 2004 roku jest aktorem Teatru ZAR. Uczestniczył w projekcie Ewangelie dzieciństwa. Występował w dwóch częściach tryptyku Ewangelie dzieciństwa (Uwerturze i Anhellim. Wołaniu) oraz spektaklu Armine, Sister. Grał także w polskiej wersji Mauzerze Heinera Müllera w reżyserii Theodorosa Terzopoulosa. Pod okiem Terzopoulosa studiował jego autorską metodę treningu aktorskiego wypracowaną w Teatrze Attis. Jest certyfikowanym nauczycielem tej metody. Założyciel i lider Studia Kokyu działającego od 2016 roku w Instytucie Grotowskiego. Od 2005 roku uprawia japońską sztukę walki aikido (aktualnie w stopniu 1 dan), pod okiem senseia Piotra Masztalerza 6 dan, w 2011 roku pobierał nauki jako uchideshi u shihana Juby Noura 6 dan w Meksyku. Prowadzi regularne treningi w założonym przez siebie dojo Na Grobli Aikikai, które jest częścią Birankai Polska. W 2005 roku przebywał w Japonii na zaproszenie Toshiego Tsushitoriego, trenując pod jego okiem shintaido – japoński system prowadzący do integracji ciała i głosu poprzez trening oparty na tradycyjnym karate. W latach 2013–2016 lider Studia Dwóch Ścieżek działającego w ramach programu badawczego BodyConstitution Instytutu Grotowskiego. Współzałożyciel Wrocławskiej Offensywy Teatralnej. Prowadzi warsztaty w Polsce i za granicą.

ARKADIUSZ KUBIAK studiuje filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim (magisterska specjalność: studia nad religiami i dialogiem międzykulturowym). Uczestnik rocznego programu edukacyjno-badawczego, prowadzonego przez Studio Kokyu, działające przy Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.


Tutaj znajdziesz link do artykułu w "Performerze".