Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Filozofia i teologia interdyscyplinarnie - relacja z konferencji

380570947_6857743670940161_5473509564615657817_n29596

W dniach 14-16 września 2023 r. odbyła się konferencja naukowa pt. „Filozofia, teologia i literatura w perspektywie interdyscyplinarnej”. Była to 14. edycja z cyklu konferencji organizowanych regularnie od 2008 roku przez Interdyscyplinarny Zespół Badawczy Instytutu Filozofii UWr oraz Instytutu Teologii Systematycznej Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Rokrocznie kierownikiem naukowym ze strony IF jest dr hab. prof. UWr Leon Miodoński, a ze strony PWT ks. prof. dr hab. Bogdan Ferdek. W tym roku na konferencji, która odbyła się w Domu św. Franciszka w Ołdrzychowicach Kłodzkich, reprezentowanych było siedem ośrodków naukowych: obok Uniwersytetu Wrocławskiego i Papieskiego Wydziału Teologicznego, gośćmi konferencji byli badacze z Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie, Uniwersytetu im. Adam Mickiewicza w Poznaniu, Politechniki Wrocławskiej, Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy oraz Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej. Ponadto, gościem konferencji był także prof. Kenneth Stikkers z Southern Illinois University. Wspólnym tematem wszystkich wystąpień była refleksja nad heurystycznym połączeniem filozofii, teologii i literatury, poparta licznymi przykładami z historii kultury, będącymi dowodem żywotności humanistyki.

Szczegółowy program konferencji:

Na zdjęciu: uczestnicy konferencji przed domem Josepha Wittiga w Nowej Rudzie Słupcu. Dzisiaj jest to siedziba muzeum poświęconemu J. Wittigowi (1879-1949), przedstawicielowi tzw. teologii narratywnej.