Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Cameroon with the Eyes of a Thousand Women: współpraca Instytutu Filozofii z Hochschule Zittau/Görlitz

Flaga-Kamerunu

Dr Urszula Lisowska nawiązała współpracę z Hochschule Zittau/Görlitz oraz Institut für Kulturelle Infrastruktur Görlitz w ramach projektu "Cameroon with the Eyes of a Thousand Women". Przedsięwzięcie to zostało przygotowane przez profesora Matthiasa Vogta, a zespół badawczy obejmuje również dr. Petera Vurma z Uniwersytetu Masaryka w Brnie.

Celem projektu jest zaproszenie mieszkańców Kamerunu – w szczególności: kobiet – do dyskusji na temat pomocy rozwojowej. Na poziomie teoretycznym projekt odwołuje się między innymi do tzw. podejścia zdolnościowego (capability approach). Jego podstawowym założeniem jest stworzenie Kamerunkom możliwości mówienia o tym, jak wyobrażają sobie wsparcie ze strony Europy.

Projekt obejmuje dwa etapy. Etap pierwszy to wyjazd badawczy do Kamerunu, podczas którego przeprowadzone zostaną wywiady z mieszkankami Kamerunu. Trwałym rezultatem tych spotkań będą fotografie rozmówczyń. Na drugim etapie zdjęcia posłużą jako materiały do wystaw, którym towarzyszyć będą warsztaty i mini-konferencje. Cykl rozpocznie się ekspozycją w Instytucie Filozofii UWr zaplanowaną na 30 kwietnia bieżącego roku. Następnie wydarzenie odbędzie się w Brnie (21-22 maja), Görlitz (17-19 czerwca) i Chemnitz (jesień 2020).

Projekt jest realizowany w ramach saksońskiego programu "Förderung der interregionalen und grenzübergreifenden Zusammenarbeit sowie des Europagedankens" (RL Internationale Zusammenarbeit) z 28 lutego 2019 roku.

Grafika-opis-projektu