Oddział Wrocławski PTF zaprasza na wykład prof. Jakuba Jernajczyka (z Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu) pt.
Szkice sceptyczne – wątpiąc obrazem i wątpiąc w obrazy
Spotkanie odbędzie się 26 czerwca 2025 o godzinie 17:00 w auli 410 Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu przy ul. Traugutta 19/21.
Załączamy abstrakt wystąpienia i biogram Gościa.
Szkice sceptyczne – wątpiąc obrazem i wątpiąc w obrazy
Obraz jest jednym z fundamentalnych narzędzi myślenia, a co za tym idzie, także wątpienia.
Podczas wykładu przyjrzymy się, w jak mocno wizualny sposób swoje argumenty formułowali ci, którzy w sztuce wątpienia zasłynęli chyba najbardziej – starożytni sceptycy. Zastanowimy się również, do jakich błędów poznawczych prowadzić może nadmierna ufność w obrazy. Pochylimy się wreszcie nad subtelnym narzędziem poznania, jakim jest „wizualizacja nie wprost”, polegająca na wnioskowaniu z tego i o tym, czego na obrazie nie widać.
Polecane teksty autorstwa prelegenta:
Poznawczy potencjał podobieństwa – od map i diagramów po zbiory nieskończone (2025): https://wuwr.pl/quart/article/view/18010
The complexity of a straight line (2025): https://doi.org/10.1163/9789004714540_009
Argumenty wizualne (2024): https://www.asp.wroc.pl/sites/default/files/documents/argumenty_wizualne.pdf
Jak pokazać to, czego pokazać nie można? O obrazowaniu liczb niewymiernych (2020): https://wuwr.pl/spwr/article/view/12495
Dr hab. Jakub Jernajczyk – artysta wizualny, matematyk, popularyzator nauki. Absolwent Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Wydziału Grafiki i Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Profesor uczelni w Katedrze Sztuki Mediów ASP we Wrocławiu; od 2019 roku dziekan Szkoły Doktorskiej tej uczelni.
W pracy twórczej, badawczej i dydaktycznej skupia się na relacjach łączących sztukę z nauką. Szczególnie interesują go poznawcze aspekty percepcji i wyobraźni wzrokowej oraz rola sztuki w przybliżaniu problemów naukowych. Tworzy instalacje inspirowane matematyką, fizyką oraz filozofią. Autor tekstów z pogranicza filozofii nauki, matematyki i teorii sztuki. Uczestnik licznych konferencji naukowych oraz wystaw artystycznych w Polsce i za granicą.