A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast
wybierz język: EN
Przejdź do wyszukiwarki

Uniwersytet Wrocławski

Instytut Filozofii

Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Zdrowie jako wartość i fenomen: książka pod redakcją dr Aliny Bernadetty Jagiełłowicz



ZDROWIE-JAKO-WARTOSC-I-FENOMEN_OKLADKA_1



Jest nam miło poinformować, iż nakładem wydawnictwa "Akademia Pióra" ukazała się monografia zbiorowa "Zdrowie jako wartość i fenomen" pod redakcją naukową dr Aliny Bernadetty Jagiełłowicz (Wrocław 2023, 216 stron, seria "Zdrowie - Człowiek - Społeczeństwo").


CHARAKTERYSTYKA PUBLIKACJI

W czasach zdominowanych przez nauki ścisłe i ultratechnologiczny rozwój, a także wąską specjalizację w medycynie, nie jest łatwo posiąść świadomość prozdrowotną, dzięki której jednostka ludzka brałaby na siebie pełną odpowiedzialność za jakość życia psychofizycznego, społecznego i środowiskowego, życia definiowanego holistycznie, a nie w kategoriach „biologicznej maszyny”. Tymczasem dopiero z całościowego zrozumienia problemów życia i zdrowia rodzi się pragnienie zmiany w duchu kreacji i autokreacji, pokonywania oporów wewnętrznych i zewnętrznych, przekraczania progów i granic, udzielania tego, co najlepsze, odkrywania NOWEGO. Takie pojmowanie życia inspiruje do dokonywania progresywnych transformacji rzeczywistości. Tak definiowane życie jest zakorzenione w systemie otwartym na wszelkie przemiany, również cywilizacyjne. Uprzytomnienie sobie własnej odpowiedzialności i doniosłej roli w procesach transformacyjnych oraz uleczaniu – zarówno siebie samego, jak również świata – jest zatem kluczowe na drodze do zdrowia jednostkowego, społecznego, środowiskowego. Julian Aleksandrowicz zauważył, że "człowiek, który płodzi potomstwo nie myśląc o jego przyszłości, któremu obojętny jest los starca, własnego ojca lub ojca innego człowieka, jest tak samo chory psychicznie lub moralnie jak ten, który lekkomyślnie zatruwa środowisko czynnikami rakotwórczymi lub immunopresyjnymi”. Te zwiazane ze zdrowiem palące problemy ludzkości były przedmiotem debaty zainicjowanej przez Akademię Ochrony Zdrowia przy Uniwersytecie Wrocławskim Sp. z o.o. podczas zorganizowanej w dniach od 09 do 10 marca 2020 roku we Wrocławiu Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej „Otwarte systemy prozdrowotne. Pamięci Profesora Juliana Aleksandrowicza”. Nasz honorowy gość, Profesor Jan Miodek – zanim rozpoczął wykład inauguracyjny konferencji na temat zdrowia w języku – spoglądając na logo konferencji powiedział: „Okno na świat, które jest okiem na świat. To jest pełna tożsamość morfologiczna, słowotwórcza, etymologiczna. Nie byłoby okna, gdyby nie było oka na świat. To jest właśnie potwierdzenie znanej od starożytności tezy, że język jest zbiorem wygasłych metafor. Okno – sama proza życia, dziura w murze. Wstawia się szybę. Ale ta dziura w murze etymologicznie jest okiem muru, pełni taką samą funkcję, jak nasz zmysł wzroku”. Seria wydawnicza "ZDROWIE – CZŁOWIEK – SPOŁECZEŃSTWO" stanowi naukową kontynuację rozpoczętej debaty. Naszym pragnieniem jest, by dzięki treściom zawartym w pierwszym i kolejnych tomach monografii otworzyło się naszym Czytelnikom okno-oko na świat.

W przygotowaniu drugi tom serii wydawniczej "Zdrowie - Człowiek - Społeczeństwo", autorstwa Andrzeja Bałandynowicza i Aliny Bernadetty Jagiełłowicz, zatytułowany "Przeciw izolacji i wykluczeniu w systemie sprawiedliwości karzącej”.


SPIS TREŚCI


WPROWADZENIE. SERIA "ZDROWIE – CZŁOWIEK – SPOŁECZEŃSTWO"

Współzależność kształcenia, zdrowia, pokoju oraz ekologii życia
Andrzej Bałandynowicz, Alina Bernadetta Jagiełłowicz 

ZDROWIE JAKO WARTOŚĆ I FENOMEN 

Intuicje etyczne Hippokratesa a dzisiejsza etyka lekarska. Analiza porównawcza tekstu Przysięgi Hippokratesa oraz wybranych fragmentów Kodeksu Etyki Lekarskiej
Jakub Lambrinow

Widziane trzecim okiem – impresje dalekowschodnie na zdrowie!
Arian Kowalski

Zdrowie myślenia logicznego w świetle ustaleń gramatyków z Port-Royal
Katarzyna Karaskiewicz

Zdrowie w perspektywie tomizmu egzystencjalnego
Mateusz Woch

W dążeniu do integracji ludzkiej natury. Terapeutyczna rola marzeń sennych w myśli Ericha Fromma a konceptualizacje Zygmunta Freuda i Carla Gustawa Junga
Magdalena Kowalska

Medycyna personalna a spersonalizowana opieka zdrowotna
Wiesław Prastowski

Promocja zdrowia. Historyczne, społeczne i filozoficzne konteksty problemu
Karol Morawski

Spółdzielnia socjalna niewidomych
Marcin Pleśniak


Obraz1

Akademia Ochrony Zdrowia przy Uniwersytecie Wrocławskim Spółka z o.o. działa od 2015 roku. W ramach swojej działalności uruchomiła Wydawnictwo „Akademia Pióra”, w którym wydawane są monografie naukowe, ale także dzieła literackie (tomiki wierszy, almanachy, antologie, powieści etc.).

Wydawnictwo „Akademia Pióra” – Akademia Ochrony Zdrowia przy Uniwersytecie Wrocławskim zostało wpisane na Ministerialną Listę Wydawnictw punktowanych.

Unikatowy Identyfikator Wydawnictwa: 79600.

Obraz2

Zapraszamy na naszą stronę

https://akademia-piora.pl/wydawnictwo/