A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast
wybierz język: EN
Przejdź do wyszukiwarki

Uniwersytet Wrocławski

Instytut Filozofii

Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Serdecznie zapraszamy na DYSPUTY LEIBNIZJAŃSKIE III



plakat-web


Po przerwie afiliowane przy Uniwersytecie Wrocławskim Polskie Towarzystwo Leibnizjańskie – Societas Leibnitiana Polonorum od marca br. wznawia otwarte spotkania pt. „Dysputy Leibnizjańskie”. W przyszłym miesiącu zaplanowano:  

              

Dysputy Leibnizjańskie III. pt. Monada jako wnętrze. Sztuka i metafizyka baroku: Vemeer, Leibniz i inni

Termin: 21 marca, 2024, godz. 17.00

Miejsce: „Kamienica pod aniołami”, ul. Kazimierza Wielkiego 31-33 (pobliże kina Nowe Horyzonty oraz Forum Musicum)   

 Prelegentka: Magdalena Stachowiak, doktorantka wrocławskiej ASP

 Prowadzenie: Bogusław Paź, prof. UWr


Tematyka spotkania: nad najbliższym spotkaniem patronat przyjęło Wydawnictwo PWN i jest ono połączone z promocją najnowszą książki profesora Bogusława Pazia „Monada, czyli człowiek w Leibnizjańskim świecie”, Warszawa 2023, 304 ss. W trakcie spotkania będzie można nabyć książką i zadawać autorowi pytania jej dotyczące.


Tytuł spotkania – „Monada jako wnętrze” to główna teza promowanej monografii. Wrocławski historyk filozofii zaproponował dwie oryginalne tezy interpretacyjne, które mają na celu dać prosty i naoczny model monadologicznej metafizyki Gottfrieda W. Leibniza:

- pierwsza teza głosi: Monada to nic innego, aniżeli nasze indywidualne, empiryczne ja, które dokonuje aktu refleksji;

- druga teza zaś: Holenderskie malarstwo połowy 17. wieku dostarcza modelu pozwalającego „postawić przed oczami” (Arystoteles), czyli unaocznić pojęcie monady.


W przypadku ostatniej tezy chodzi o spuściznę Jana Vermeera, a zwłaszcza jedno konkretne malowidło Pietera Janssensa. O tym malarstwie, jego cechach i specyfice będzie mówić Prelegentka, do której w trakcie debaty nawiąże autor monografii. Jak się okazuje, zachodzi istotne podobieństwo pomiędzy cechami wnętrz przedstawianych w malowidłach obu malarzy i bytową strukturą monady, która sama stanowi formę wnętrza, jakim jest dusza.                           

___


Dla przypomnienia - dotychczas odbyły się dwie dysputy:

Pierwsza była o języku w filozofii Hanowerczyka w kontekście problemu: „Czy język rozwiązuje problemy filozofii?". Gościem był dr Marek Krajewski, filolog klasyczny (i znany autor powieści kryminalnych).

Druga dotyczyła problemu umysłu/mózgu jako Leibnizjańskiej metafory młyna (Monadologia §17). "Leibnizjańska metafora "umysłu jako młyna" a problem psychofizyczny we współczesnej filozofii i biologii”. Gościem był prof. Tomasz Pawłowski z Uniwersytetu Medycznego, lekarz – neurolog i psychiatra.