Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Meandry widzenia i niewidzenia - monografia współautorstwa dr Aliny Bernadetty Jagiełłowicz

meandry-widzenia-i-niewidzenia-230-250x330

Nakładem wydawnictwa "Difin" opublikowano monografię "Meandry widzenia i niewidzenia" współautorstwa dr Aliny Bernadetty Jagiełłowicz, prof. dr. hab. Andrzeja Bałandynowicza i mgr. Marcina Plaśniaka - pierwszy tom w serii "Filozofia zdrowia" (Warszawa 2021, 188 stron).

OPIS

Neurobiologia, cerebrologia, psychologia, waleologia dowodzą, że zdrowie to nie brak choroby, a człowiek nie jest „maszyną biologiczną”. Na planie społecznym, w kulturze użyteczności oraz w dobie rozwoju ultratechnologii, narasta potrzeba powrotu do życia rozumianego jako samoistna wartość. Autorzy książki otwierają na nowo perspektywę holistycznego widzenia problemu zdrowia. W świetle antropologii filozoficznej oraz filozofii prawa w trzech odsłonach ukazują potencjał człowieka: przekraczania ograniczeń i dążenia do ideału, zdrowia w świetle prawa oraz sytuacji osób niewidomych. Podejmując dyskurs w kwestii społecznej roli zdrowia, witalność definiują w kategoriach synergii, dynamizmu, kreacji. Egzemplifikacja problemu w społeczności osób z dysfunkcją wzroku jawi się jako swoisty symbol „innowacyjnego widzenia” człowieka i świata, wzmocniony dodatkowo faktem, iż Marcin Pleśniak – współautor niniejszej monografii – jest osobą ociemniałą.

AUTORZY

Alina Bernadetta Jagiełłowicz - pracownik naukowy w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego. Autorka prac naukowych, popularnonaukowych, literackich. Recenzentka tomów poetyckich. Maluje. Prowadziła blog internetowy www.upokorzonym.pl. Prezes Zarządu Akademii Ochrony Zdrowia przy Uniwersytecie Wrocławskim Spółka z o.o.

Andrzej Bałandynowicz - prof. zw. dr hab., prawnik, psycholog kryminolog, penitencjarysta, twórca filozofii probacji w Polsce. Autor teorii karania wolnościowego, teorii readaptacji społecznej, teorii wielopasmowej resocjalizacji z udziałem społeczeństwa. Autor wielu monografii naukowych.

Marcin Pleśniak - jest osobą ociemniałą. Absolwent Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku prawo, a także doktorant na tym wydziale. Jego zainteresowania naukowe obejmują zagadnienia podmiotów ekonomii społecznej, w szczególności spółdzielni socjalnych, które są tematem powstającej dysertacji doktorskiej. Wygłosił wykład na interdyscyplinarnej konferencji naukowej Otwarte systemy prozdrowotne. Pamięci Profesora Juliana Aleksandrowicza. Okno na świat ? oko na świat na temat Spółdzielnia socjalna niewidomych. Ma doświadczenie jako członek zarządów dwóch organizacji pozarządowych: Fundacji Estyma i Stowarzyszenia Guide. Zawodowo pracuje w agencji pracy tymczasowej jako pracownik wsparcia działu prawnego. Jego hobby to: historia starożytna i współczesna, sport (szczególnie piłka nożna), powieści kryminalne i sensacyjne.

Informacje o książce na stronie Wydawcy