Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Interdyscyplinarna konferencja naukowa OKNO NA ŚWIAT - OKO NA ŚWIAT

okno-na-swiat-biale-512-1

INTERDYSCYPLINARNE KONFERENCJA NAUKOWA

OTWARTE SYSTEMY PROZDROWOTNE. PAMIĘCI PROF. JULIANA ALEKSANDROWICZA

OKNO NA ŚWIAT – OKO NA ŚWIAT

I edycja skierowana do wrocławskiego środowiska osób
z niepełnosprawnością wzroku
Wrocław, 09-10 marca 2020 r.

Eksperci zdrowia publicznego podkreślają, że ochrona zdrowia i edukacja prozdrowotna ma w XXI wieku dla człowieka i jego rozwoju priorytetowe znaczenie. Zdrowie w szerokim rozumieniu tego słowa i edukacja prozdrowotna to najistotniejsze zagadnienia w każdym środowisku: jest ono podstawowym wskaźnikiem dobrobytu i dotyczy każdego człowieka. Dbałość władz administracyjnych o kondycję zdrowotną członków społeczności winna należeć do priorytetowych. Wrocław jest miastem, w którym zadania związane z troską o ochronę zdrowia i podnoszenia jakości życia są traktowane nadrzędnie. Świadczy o tym m.in. fakt powołania Akademii Ochrony Zdrowia przez władze Uniwersytetu Wrocławskiego; jako Spółka spin off, czyli jednostka powołana do transferu wiedzy i komunikacji interpersonalnej na polu nauki, dąży ona między innymi do rozwiązywania problemów społecznych i mediacji z grupami społecznymi, w których ujawniają się rozmaite dysfunkcje i patologie. Konferencja „Otwarte systemy prozdrowotne. Pamięci Profesora Juliana Aleksandrowicza” jest I edycją zaplanowanego cyklu konferencyjnego o tematyce z zakresu waleologii – interdyscyplinarnej nauki o zdrowiu. Konferencja upamiętnia dzieło Profesora Juliana Aleksandrowicza (1908-1988) – lekarza, humanisty i społecznika – którego z powodzeniem można uznać za protoplastę otwartych na przemiany cywilizacyjne systemów ochrony zdrowia. Planujemy podjąć problemy teoretyczne, dotyczące szerokiego kontekstu społecznego i środowiskowego, związanego z zagadnieniem zdrowia i dobrej jakości życia, a także: odnoszące się do praktyki codzienności konkretnych grup społecznych. Niniejsza edycja konferencji jest dedykowana osobom z dysfunkcjami wzroku.
Nasze konferencje mają wyjątkowy charakter – umożliwiają aktywne uczestnictwo w kształtowaniu środowiska społeczno-przyrodniczego, a takie jest przecież zadanie nauki: poznanie i w konsekwencji transformacja świata. Zapraszamy do udziału również ludzi młodych, kreatywnych – doktorantów i studentów, dla których nieobca jest myśl o uzdrawianiu tego, co chore, wzmacnianiu i potęgowaniu szeroko pojmowanego zdrowia, tak indywidualnego, jak i społecznego.

PROGRAM KONFERENCJI

09.03.2020 r. 16.00 – uroczyste otwarcie konferencji (ORATORIUM MARIANUM, Gmach Główny Uniwersytetu Wrocławskiego)

• Przedstawiciel Urzędu Miasta • Przedstawiciel Powiatowego Urzędu Pracy • JM Rektor UWr., prof. Adam Jezierski • Dziekan Wydziału Nauk Społecznych, prof. Robert Wiszniowski • Dziekan Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii, prof. Karol Kiczka • Dyrektor Instytutu Filozofii, p.o. dyrektor dr Paweł Wróblewski

• Prezes Akademii Ochrony Zdrowia przy UWr., dr Alina B. Jagiełłowicz (UWr) – wykład wprowadzający „Juliana Aleksandrowicza «otwarty system prozdrowotny»