
WE WROCŁAWIU O PIĘKNIE KOSMOSU, KARTEZJUSZU, LEIBNIZU I NIE TYLKO!
W dniach 30 czerwca – 1 lipca 2025 r. organizowana jest we Wrocławiu, w Kamienicy pod Aniołami (ul. Kazimierza Wielkiego 31-33), ogólnopolska konferencja naukowa pt. „Harmonia, miara i piękno jako podstawy obrazu świata w filozofii XVII wieku”. Jest to coroczna inicjatywa akademicka, mająca już 20-letnią tradycję. Po raz trzeci odbędzie się ona we Wrocławiu, jako efekt współpracy Instytutu Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego z Polskim Towarzystwem Leibnizjańskim. W tym mieście urodził się Christian Wolff – filozof, którego spuścizna jest kulminacją i zarazem symbolicznym schyłkiem XVII-wiecznej racjonalistycznej formacji filozoficznej. W ubiegłym roku tematyka konferencji organizowanej przez Wydział Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego koncentrowała się na kategorii wolności.
W tym roku chcemy we Wrocławiu nieco więcej uwagi poświęcić pitagorejskim co do genezy kategoriom: harmonii, miary i piękna, wokół których koncentrowała się uwaga XVII-wiecznych filozofów zarówno na Kontynencie, jak i na Wyspach Brytyjskich. Dwie pierwsze z nich: harmonia i miara miały charakter na wskroś uniwersalny, gdyż rozważane były zarówno w perspektywie: metafizyki, epistemologii, matematyki, estetyki, a nawet etyki, prawa i polityki. Takiej, w szerokim sensie zmatematyzowanej, XVII-wiecznej wizji świata towarzyszył panestetyzm, dlatego estetyka w tym okresie zajmowała bardzo znaczące miejsce.
Warto także przypomnieć fakt, że pod koniec tej epoki nastąpiła pozornie drobna, ale przez konsekwencje dla późniejszej kultury bardzo znacząca zmiana, a dokładnie przemiana w obrębie estetyki. Za sprawą bezpośredniego ucznia Wolffa Aleksandra G. Baumgartena wyłoni się estetyka jako osobna i autonomiczna dziedzina filozoficzna. Dlatego tym razem dużo więcej będziemy na tegorocznej konferencji mówić o estetyce nowożytnej i jej różnych postaciach.
Już teraz możemy poinformować, że zaszczyci naszą konferencję obecność m.in. profesora Marka Abramowicza, wybitnego kosmologa, który wykładał na ponad dwudziestu zachodnich uniwersytetach. Będzie mówił o kategorii porządku i kosmicznego piękna w pismach Johannesa Keplera. Będą goście – historycy filozofii z całego kraju, w tym oczywiście nasi instytutowi wykładowcy– w tym dwie nasze studentki (sic!), które pracują aktualnie nad swoimi prezentacjami o Kartezjuszu i Leibnizu. W czasie konferencji planowana jest dla jej uczestników i wszystkich chętnych ekspozycja w Bibliotece Uniwersyteckiej UWr listów G.W. Leibniza i Ch. Wolffa, które w swoich zbiorach zawiera ta jednostka. Trwają rozmowy z dyrekcją Biblioteki, szczegóły – w tym plan konferencji niebawem. Wstęp na obrady jest wolny. Już teraz zapraszamy wszystkich chętnych do wysłuchania obrad!