A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast
wybierz język: EN
Przejdź do wyszukiwarki

Uniwersytet Wrocławski

Instytut Filozofii

Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Dr Paweł Wróblewski w debacie o synodalności



416848895_2408600059349782_6419777889163111037_n


Dr Paweł Wróblewski, wicedyrektor Instytutu Filozofii i kierownik Pracowni Badań Prognostycznych nad Przemianami Religijnymi, w środę, 24 stycznia 2024 r., wziął udział w debacie zorganizowanej przez Centrum Duszpasterskie Archidiecezji Wrocławskiej pt. „Ekumenicznie o synodalności”. Dysputa towarzyszyła wrocławskim obchodom Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Wprowadzenia do dyskusji dokonał ks. dr hab. Jacek Froniewski, kierownik Katedry Eklezjologii i Sakramentologii na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, kanclerz Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej.

Pozostałymi uczestnikami debaty byli: Adriana Kwiatkowska – przewodnicząca Sekretariatu Synodu Archidiecezji Wrocławskiej, a także pastorzy – Krzysztof Wolnica (Kościół Ewangelicko-Metodystyczny) i Marta Zachraj-Mikołajczyk (Kościół Ewangelicko-Augsburski). Panel prowadził Wojciech Iwanowski, sekretarz redakcji dolnośląskiego pisma katolickiego "Nowe Życie".

Dr Wróblewski przedstawił rozumienie synodalności w tradycji prawosławia, opierając się głownie na przekazach patrystycznych. Wskazał, iż pojęcie „synod” występowało w pismach Ojców Kościoła w szerokim znaczeniu: od etymologicznego rozumienia jako „wspólnej drogi”  Boga i człowieka, przez ontyczne prototypy synodalności w postaci użycia tego terminu na oznaczenie jedności natury boskiej i ludzkiej w Chrystusie w pismach Ojców Kapadockich, po utożsamienie pojęcia z atrybutem apostolskości Kościoła w Wyznaniu Wiary. Wskazał, że w Kościele prawosławnym synodalność jest wyrazem „duchowej symfonii” z wcześniejszymi pokoleniami chrześcijan, uobecnieniem nauk Pisma i Tradycji poprzez charyzmat służby biskupów dla całej wspólnoty. Lud pełni z kolei rolę jednej z instancji w procesie recepcji nauczania - jest eklezjalnym sumieniem, w które winna wsłuchiwać się hierarchia, by zachować autentyczność swojej posługi.


Relacja w dolnośląskim piśmie katolickim "Nowe Życie"


Foto: Henryk Koczan/"Nowe Życie"