A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast
wybierz język: EN
Przejdź do wyszukiwarki

Uniwersytet Wrocławski

Instytut Filozofii

Znajdujesz się w: Strona główna > Absolwenci > Znani absolwenci

2_Uniwersytet-Wroclawski_logotyp_Pl


ZNANI ABSOLWENCI KIERUNKU FILOZOFIA NA UNIWERSYTECIE WROCŁAWSKIM


Agata Roczniak - od 2019 r. jest Fundraising & Communications Manager w Fundacji Polskiedzieci.org, od 2016 przewodnicząca Społecznej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych w Urzędzie Miejskim Wrocławia, członkini Rady Programowej Fundacji Ewy Minge "Black Butterflies”, inspiratorka i modelka. "Człowiek Bez Barier 2018” w kategorii osobowość internetowa, "Lodołamacz Specjalny 2018” za szczególną wrażliwość społeczną i promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia. 2006-2018 starszy specjalista ds. personalnych w Grupie Impel.


____

Jarosław Barański - dr hab. nauk hum., kierownik Zakładu Humanistycznego Nauk Lekarskich Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Filozof, literaturoznawca, etyk i estetyk, zajmujący się głównie filozofią i socjologią ciała. Autor sześciu monografii, w tym ostatnich: "Ciało i sztuka leczenia" (2011) oraz "Utopia zmedykalizowana" (2013). Współredaktor książek poświęconych problematyce relacji lekarza z pacjentem: "Komunikowanie się lekarza z pacjentem" (2000), "Porozumiewanie się lekarza z pacjentem i jego rodziną" (2012), "Relacja lekarz-pacjent. Zrozumienie i współpraca" (2013), "Agresja w opiece zdrowotnej" (2014) oraz współautor (wraz z P. Kardasem i A. Mastalerz-Migas) książki "Praktyczny przewodnik komunikacji, czyli przychodzi pacjent do lekarza…" (2015). Członek Zespołu Języka Medycznego przy Prezydium PAN, wiceprezes wrocławskiego oddziału Towarzystwa Historii Medycyny i Farmacji.

Marianna Bocian - poetka, pedagog, aktywistka opozycji antykomunistycznej. Obok filozofii, ukończyła polonistykę na UWr. Pod koniec lat 60-tych ubiegłego stulecia związana była z wrocławską grupą literacją "Agora", następnie, w latach 70-tych, z ruchem poezji konkretnej. Autorka artykułów w pismach podziemnych, działaczka Studenckiego Komitetu Solidarności we Wrocławiu. W latach 90-tych jako wolontariusz prowadziła zajęcia psychoterapeutyczne na oddziale dziecięcym wrocławskiej Kliniki Onkologii. Autorka wielu tomików wierszy, m.in. "Poszukiwanie przyczyny" (1966, pod ps. "Jan Bełczęcki"), "Wieża Babel Pospolita" (1972), "Stan stworzenia" (1989), "Bliskie i konieczne" (1998).

Marek Burak - działacz opozycyjny w okresie PRL, pedagog, nauczyciel, samorządowiec, prywatny przedsiębiorca. Po rozwiązaniu Studenckiego Komitetu Solidarności w 1980 r. współzałożyciel Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Uniwersytecie Wrocławskim, wielokrotnie represjonowany - w lutym 1981 jeden z organizatorów strajku studenckiego na tej uczelni. Trzykrotnie internowany w czasie stanu wojennego - członek NSZZ "Solidarność"; redaktor, drukarz i kolporter prasy podziemnej. 1983-1984 pracował jako robotnik w cegielni, później, do 1992 r., jako nauczyciel w szkołach ponadpodstawowych i wychowawca domu dziecka. 1990-1994 radny Miasta i Gminy Brzeg Dolny, 1991-2018 prezes agencji ochrony "Refleks".

Jan Burdukiewicz - prorektor Uniwerystetu Wrocławskiego ds. współpracy z zagranicą i projektów międzynarodowych  na kadencję 2016-2020, profesor archeologiii,  od 2004 r. kierownik Zakładu Archeologii Epoki Kamienia. Badał stanowiska dolnopaleolityczne w Polsce, Niemczech, Francji, Włoszech oraz Chinach, ponadto wspólnie z uczonymi z Uniwersytetu w Hajfie stanowisko Bizat Ruhama na Pustyni Negew. Honorowy obywatel Trzebnicy. Do ważniejszych publikacji należą monografie: "Technokompleks mikrolityczny w paleolicie dolnym środkowej Europy, Wrocław" (2003), "The stone. Technique and technology" (2006).

Andrzej Kiełczewski - od 2018 r. prezes zarządu FAST FINANCE S.A., jednej z czołowych firm windykacyjnych w Polsce, specjalizująceh się w zarządzaniu portfelami wierzytelności masowych. Studiował także w Sztokholmie i w Uppsali. Rozpoczął działalność zawodową w Szwecji, a kolejne doświadczenia i wiedzę zdobywał pracując dla firm szwedzkich, szwajcarskich, francuskich i angielskich. 2004-2010 był związany z Grupą Crédit Agricole pełniąc funkcję doradcy zarządu, kolejno w EFL i w LUKAS Banku.

Michał Kuzborski - w 2006 r., bezpośrednio po ukończeniu magisterskich studiów filozoficznych na Uniwersytecie Wrocławskim, założył "Lama Media" - firmę o międzynarodowym zasięgu tworzącą strony internetowe i aplikacje mobilne, m.in. dla Boston Consulting Group, Hewlett-Packard czy Santander; kieruje także innymi firmami, od 2016 r. "House of Crime" (aranżancja escape rooms) oraz od 2017 "Alpacorn" (marketing cyfrowy); wcześniej pracował jako dziennikarz w "Gazecie Wrocławskiej" i prowadził serwis e-lama.pl; w 2019 r. zadebiutował powieścią "Paradoks kłamcy".

Olgierd Lizoń - od 2013 r. Prezes Zarządu Bytom Square Sp. z o.o., wcześniej Dyrektor ds. rozwoju Zakładów Odzieżowych Bytom S.A.

Rafał Michalski - absolwent filozofii na Uniwersytecie Wrocławskim oraz studiów MBA na Franklin University w Columbus, USA; wieloletni dyrektor handlowy firmy Metal-Plast, zajmującej się produkcją regranulatów PVC, koordynator restrukturyzacji firmy Spectus, a także wiceprezes zarządu przedsiębiorstwa Poli-Eco; od 2014 r. Prezes Zarządu Blachotrapez Sp. z o.o. i Szef Grupy Kapitałowej osiągającej 550 mln rocznych przychodów ze sprzedaży (dane z 2019 r.).

Ryszard Gwalbert Misiek - jazzmen, prekursor teatru instrumentalnego. Ukończył także studia politechniczne we Wrocławiu i muzykę jazzową w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst  w Grazu. Początkowo był solistą, instrumentalistą i kompozytorem Wrocławskiej Grupy Awangardy Instrumentalnej i Teatru Instrumentalnego "Freedom”. W 1974 r. otrzymał stypendium im. Krzysztofa Komedy. Wystawiał spektakle w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu i Teatrze Muzycznym w Gdyni. Jego Polski Teatr Instrumentalny zrealizował kilka premier – "Proces” (1982), "Taniec lokatora”, "Wejście gladiatorów” (1985), "Misiek i bobasy z muzycznej klasy”", z którymi odbył  tournée po wielu krajach Europy, zdobywając nagrody na festiwalach (m.in. Aarhus Festival) w Danii, Włoszech i Niemczech. Powołał do istnienia klasę teatru instrumentalnego na Uniwersytecie McGill w Montrealu - był jej kierownikiem i kreatorem muzycznej sztuki; zrealizował tam kilka spektakli, m.in. "The impossible concert” (Pollack Center Hall, Montreal, 1990), "Cage” (PCH, Montreal, 1991).

Jacek Orłowski - dziekan Wydziału Reżyserii PWST w Krakowie w latach 2008-2012. Ukończył także Wydziału Reżyserii Dramatu w PWST w Krakowie. W okresie studiów uniwersyteckich był założycielem i kierownikiem artystycznym "Studenckiego Teatru Prób”, a także redaktorem i autorem artykułów w czasopiśmie "Mandragora”. Współtwórca i pierwszy przewodniczący zarządu Fundacji Kultury Studenckiej "Universitas” stworzonej przez NZS i Samorząd Studentów Uniwersytetu Wrocławskiego w 1990 r. Dr hab. prof. AST w Krakowie. Od 2003 roku prowadzi również zajęcia na Wydziale Aktorskim w łódzkiej Szkole Filmowej. Od 2016 r. pełni funkcję prezesa Instytutu Teatralnego im. Mieczysława Hertza.

Marcin Rosiński - od 2019 r. szef Radia Wrocław, wcześniej dziennikarz TVP3 we Wrocławiu, gdzie był m.in. gospodarzem programu informacyjnego "Fakty”, a przez pewien okres także jego redaktorem naczelnym.

Olimpia Świst -  od 2012 r. prezes Fundacji na Rzecz Kultury i Sztuki [su:p], od 2013 aktywistka stowarzyszenia "Nomada", asystentka i tłumaczka kulturowa, community workerka.

Aleksander Wierny - były dziennikarz prasowy i telewizyjny, naczelnik miejskiego Wydziału Kultury, Promocji i Sportu w Częstochowie. Wydał prozę gatunkową – kryminały "Światło i Teraz", horror "Krew i strach" oraz autobiograficzną prozę "Matka mojego dziecka". W marcu 2019 r. ukazała się jego debiutancka książka poetycka "Sygontka".

Paweł Wybierała - samorządowiec, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego od czerwca 2020 r. Kierował Gminnym Zespołem Kultury i Bibliotek w Krośnicach oraz Schroniskiem Młodzieżowym w Krośnicach, następnie od roku 2010 przez 4 lata był burmistrzem Milicza, później zaś kierownikiem wydziału promocji i rzecznik prasowy starosty lubińskiego. W latach 2014 – 2018 był radnym powiatu milickiego, a po ostatnich wyborach samorządowych radnym Rady Miejskiej w Miliczu. Od 2018 r. pełni funkcję dyrektora Biura Stowarzyszenia „Rzeczpospolita Samorządna” oraz jest członkiem zarządu samorządowej spółki Stawy Milickie. Ma za sobą również karierę sportową – uprawiał wyczynowo zapasy w stylu wolnym i brydż sportowy.

Bogdan Zdrojewski  - polityk i samorządowiec. 1990-2001 prezydent Wrocławia, senator IV i X kadencji, poseł na Sejm IV, V, VI i VII kadencji, deputowany do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji. 2007-2014 minister kultury i dziedzictwa narodowego.


Odwiedź stronę internetową naszego Biura Karier