Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Inauguracja cyklu wykładów "American Philosophy and Culture"

Richard-Shusterman-1

Z przyjemnością informujemy o otwarciu nowego cyklu wykładów organizowanych Instytut Filozofii. Seria American Philosophy and Culture rozpocznie się 22 października wykładem profesora Richarda Shustermana pt. "Concepts of Culture". Spotkanie odbędzie o  godzinie 16:00, w budynku D Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii, w sali D2 im. W. Świdy. Serdecznie zapraszamy!

Zgodnie z Zarządzeniem nr 37/2021 Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego z późniejszymi zmianami liczba osób przebywających w sali nie może przekraczać liczby określonej dla danego pomieszczenia dydaktycznego i wskazanej w jego pobliżu. Liczba ta nie może być większa niż liczba miejsc siedzących, przewidzianych zgodnie ze stałym wyposażeniem danego pomieszczenia.

***

Prof. Richard Shusterman, Concepts of Culture

Abstract:  This paper concerns the analysis of an important and pervasive concept, the concept of culture. Although a familiar and widely used concept, it is complex and essentially contested. I will explore the different roots and conceptions of culture, focusing primarily on the Western tradition of cultural theory. Distinguishing the conception of culture as the self-culture of the individual subject from the objective culture existing in that subject’s environment, I will show their essential dialectical relationship while also considering the relations between conscious and unconscious culture, between culture and social class, and between different kinds of cultural knowledge (such as participatory versus explanatory). Noting both the emancipatory potential of culture and its power of subjugation, the paper concludes by explaining some of the different forms of cultural explanation from causal and “stratigraphic” explanations to holistic interpretation.

***

Cykl wykładów American Philosophy and Culture ma na celu wsparcie międzynarodowego dialogu i badań nad klasyczną filozofią amerykańską, taką jak pragmatyzm (i warianty neopragmatyzmu), transcendentalizm oraz personalizm, a także nad innymi tradycjami wywodzącymi się z amerykańskiej myśli i kultury lub z nimi związanymi. W ramach cyklu Wrocław odwiedzą światowej sławy badacze i badaczki, którzy wygłoszą wykłady poruszające zagadnienia z różnorodnych subdyscyplin filozoficznych: od filozofii nauki, przez filozofię polityki i etykę do estetyki, metafilozofii i filozofii wypowiadającej się na temat istotnych bieżących zagadnień (public philosophy).