A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast
wybierz język: EN
Przejdź do wyszukiwarki

Uniwersytet Wrocławski

Instytut Filozofii

Znajdujesz się w: Strona główna > Centrum Filozofii Kultury (CBIFK) i Towarzystwo Bachelardowskie > Współpraca międzynarodowa i krajowa

TBM współpracuje z  międzynarodową siecią towarzystw CRI2i  https://www.ufrgs.br/cri2i/


Le Centre de Recherches Internationales sur l’Imaginaire (CRI2i) zostało założone w Cluj w Rumunii, na Universitatea Babes-Bolyai, na Kongresie Międzynarodowych Centrów Badawczych, 6 października 2012 roku. Rozpoczął się nowy etap badań nad wyobraźnią, etap charakteryzujący się interdyscyplinarnym oraz międzynarodowym charakterem, również poza światem francuskojęzycznym. 

Po dwóch dniach intensywnej pracy na temat « Topographies du mal : du lieu infernal à l’antiutopie» Centre de Recherches sur l’Imaginaire oraz Centre de Recherches Internationales sur l’Imaginaire, grono skupiające około 40 badaczy z 12 różnych krajów i cztery kontynenty, spotkało się w celu omówienia zasad przejścia między nimi.

Pierwsza organizacja CRI powstała w grudniu 1966 r. Na Wydziale Literatury w Grenoble, z propozycji Gilberta Duranda, Paula Deschampsa i Leona Celliera. W ciągu następnej dekady, Gilbert Durand dążył do integracji CNRS i zagranicznych ośrodków, które prowadziły podobne badania nad wyobraźnią, a w 1982 roku, na mocy decyzji CNRS, spotkał się z GRECO-CRI 56. Centra badań nad wyobrażeniem rozprzestrzeniły się na całym świecie.

Komitet inicjujący utworzony przez Corina Bragę (Universitatea Babes-Bolyai, Rumunia), Philippe’a Waltera (Université Stendhal, Grenoble 3, Francja) i Jean-Jacquesa Wunenburgera (Université Jean Moulin Lyon 3, Francja) bronił na początku 2010 idei inauguracji nowego etapu i dodania „I” [Internationales] do początkowej nazwy sieci towarzystw, chcąc mocno zaznaczyć jej umiędzynarodowienie, jak i korzyści płynące z wielobiegunowości i wielokulturowości oraz poszukiwania zarazem większej integracji i dynamiki pracy między grupami.

Jak powiedział J. J. Wunenburger, w Cluj: „Musimy promować pojawienie się nowych pokoleń badaczy, towarzyszyć ewolucji koncepcji i metod badań nad wyobraźnią oraz pomagać wzmacniać sieć CRI… "

Z Á propos Any Taís Martins Portanova Barros
(Membre du comité directeur du CRI2i Imaginalis, Brésil)

TBM współpracuje również z: 

International Association for Jungian Studies, University of Aberdeen, Institut Philosophique de Lyon, University of Sankt Petersburg, Instytut Socjologii, Filozofii, Psychologii i Pedagogiki UWr, Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Opolski.