INFORMACJE NA TEMAT REKRUTACJI NA ROK AKADEMICKI 2020/2021
Pobierz ulotkę o naszym kierunku!
Uniwersytet Wrocławski dostosuje harmonogram rekrutacji na rok akademicki 2020/2021 do terminów egzaminów maturalnych oraz do daty wyników tychże egzaminów. Rejestrację w Internetowym Systemie Rekrutacyjnym rozpoczniemy 15 maja. Daty zamknięcia rejestracji w systemie, daty ogłoszenia wyników kolejnych tur rekrutacji, daty składania dokumentów, a także limity dostępnych miejsc wkrótce zostaną opublikowane na stronie rekrutacyjnej www.rekrutacja.uni.wroc.pl (zakładki harmonogram, opłaty, limity, dokumenty dostępne są dopiero po wyborze kierunku).
Jednocześnie przypominamy, że decyzja o odwołaniu egzaminów ustnych nie ma wpływu na rekrutację na UWr. Na naszej uczelni podczas procesu rekrutacyjnego brane są pod uwagę tylko wyniki egzaminów pisemnych – tabelki rekrutacyjne znajdują się na stronie www.rekrutacja.uni.wroc.pl po wybraniu kierunku, w zakładce „zasady”.
Kandydatów na studia zachęcamy do kontaktu w sprawie rekrutacji z naszym Działem Nauczania (tel. 71 375 22 37, e-mail: rekrutacja@uwr.edu.pl) oraz przez media społecznościowe Uniwersytetu Wrocławskiego – zachęcamy do śledzenia instastories na instagramie uniwersytet_wroclawski, postów na fb/uniwroc oraz snapów na naszym snapchacie uniwroc.
_______
Limity przyjęć na studia stacjonarne i niestacjonarne na kierunek FILOZOFIA w Uniwersytecie Wrocławskim w roku akademickim 2020/2021 (zgodnie z Załącznikiem do zarządzenia Nr 52/2020 Rektora UWr z dnia 28 kwietnia 2020 r.)
Studia stacjonarne
I stopień (studia licencjackie) II stopień (studia magisterskie)
60, w tym: 35, w tym:
NM – 56 DP - 25
SM – 2 DZ - 5
C - 2 C - 5
(limit min. 12) (limit min. 8)
Studia niestacjonarne
I stopień (studia licencjackie) II stopień (studia magisterskie)
30 , w tym: 25, w tym:
NM – 20 DP - 15
SM – 5 DZ - 5
C - 5 C - 5
(limit min. 12) (limit min. 8)
Objaśnienie oznaczeń:
NM – nowa matura
SM – stara matura
MZ – matura zagraniczna obywateli polskich
DP – dyplom polski
DZ – dyplom zagraniczny obywateli polskich
C - cudzoziemcy
(limit min.) – limit minimalny warunkujący uruchomienie studiów
* limit obowiązujący pod warunkiem ogłoszenia rekrutacji
Miejsca niewypełnione przez kandydatów ze starą maturą (SM), maturę zagraniczną (MZ), cudzoziemców (C) oraz przez kandydatów z dyplomem zagranicznym (DZ) mogą być wykorzystane inaczej w ramach limitu ogólnego.
Uwaga, kandydaci na stacjonarne studia magisterskie w roku akademickim 2020/2021!
Zapraszamy do studiowania filozofii na nowoutworzonej specjalności!
Celem specjalności studia nad religiami i dialogiem międzykulturowym jest zdobycie rozbudowanej i pogłębionej wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych w zakresie filozofii religii, filozofii kultury, filozofii politycznej, a także – zasad i składników postępowania mediacyjnego oraz mechanizmów powstawania, eskalacji i alternatywnych metod rozwiązywania konfliktów i sporów na tle kulturowym oraz religijnym.
Program kształcenia został przygotowany przez filozofów, socjologów i logików przy współpracy z administracją państwową oraz organizacjami pozarządowymi. Praktyczne kompetencje mediatora formowane są w ramach włączonych do programu specjalności praktyk studenckich. Absolwent jest przygotowany do podjęcia studiów III stopnia (doktoranckich) oraz pracy w zakresie określonym specjalnością (administracja rządowa i samorządowa, instytucje kultury, organizacje społeczne i polityczne, organizacje pomocowe, media itp.).
Wybór specjalności: zainteresowani wyborem specjalności dokonują rejestracji na studia stacjonarne II stopnia (magisterskie) na kierunku filozofia; wybór następuje w wyniku złożenia deklaracji na formularzu dostępnym w Komisji Rekrutacyjnej przy składaniu dokumentów wymaganych tokiem postępowania rekrutacyjnego.
Serdecznie dziękujemy Pani Paulinie Mager - absolwentce Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie uzyskała dyplom w pracowni rysunku zawodowego prof. Eugeniusza Geta-Stankiewicza, autorce wielu wystaw autorskich i zbiorowych w kraju oraz za granicą, za użyczenie jednej z jej wspaniałych prac do promocji studiowania filozofii na Uniwersytecie Wrocławskim!
OPIS KIERUNKU
Ten kierunek nauczy Cię stawiania pytań i formułowania odpowiedzi, logicznego i ścisłego myślenia, określania własnego stanowiska, racjonalnej argumentacji, krytycznej analizy rzeczywistości. Podczas studiów poznasz zagadnienia historii filozofii, logiki i etyki. Nabędziesz umiejętności praktycznego rozumienia i interpretacji tekstów – nie tylko filozoficznych. Poznasz specyfikę filozofii i jej miejsce w kulturze oraz jej odrębność od nauki, religii, sztuki i potocznego myślenia. Pomimo tego, że studia filozoficzne nie przygotowują do pracy w konkretnym zawodzie, to zestaw cech i kompetencji, jakie będziesz posiadać po studiach, umożliwi Ci swobodne poruszanie się na rynku pracy. Umiejętność krytycznego myślenia, analizowania faktów, rozwiązywania problemów i wyciągania właściwych wniosków pozwolą Ci podjąć pracę praktycznie w każdej dziedzinie gospodarki. Absolwenci bardzo często znajdują pracę w mediach, instytucjach kultury czy jako specjaliści ds. wizerunku i public relations.
Studia filozoficzne prowadzone są w trybie stacjonarnym: I stopnia (3 letnie studia licencjackie) oraz II stopnia (2 letnie magisterskie). W trybie stacjonarnym prowadzona jest także magisterska specjalność "studia nad religiami i dialogiem międzykulturowym", otwarta dla kandydatów z dyplomem licencjackim dowolnego kierunku studiów. Studia filozoficzne (I i II stopnia) prowadzone są również w trybie niestacjonarnym (zaocznym).
Duża część zajęć jest wybierana przez studentów wedle ich indywidualnych zainteresowań; istnieje również możliwość studiowania dwóch kierunków równolegle lub odbywania studiów według indywidualnego programu, a także uzupełnianie edukacji w ramach programu zagranicznej wymiany studentów Erasmus+ i MOST.
Instytut Filozofii znajduje się w na terenie nowoczesnego kampusu uniwersyteckiego. Studenci mogą wzbogacać wiedzę filozoficzną działając w Kołach Naukowych, w organizowaniu konferencji i sympozjów, brać aktywny udział w wykładach Wrocławskiej Wszechnicy Filozoficznej, realizować pod opieką pracowników naukowych własne projekty badawcze, prowadzić wykłady i warsztaty w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, a także uczestniczyć w organizowanych przez Instytut konferencjach i sympozjach, takich jak, przygotowywana wspólnie z Politechniką Wrocławską cykliczna konferencja międzynarodowa „Granice nauki”.
Celem kształcenia na kierunku jest wykształcenie absolwentów posiadających ogólną wiedzę filozoficzną i metafilozoficzną, w zakresie głównych dyscyplin filozoficznych (ontologii, epistemologii, antropologii, etyki, logiki, estetyki, filozofii polityki) oraz dyscyplin, których przedmiotem jest filozofia (np. historia filozofii, metodologia nauk), a także umiejętność zdobywania, gromadzenia i samodzielnego analizowania tej wiedzy oraz formułowania własnego stanowiska w zakresie podstawowych problemów filozoficznych, popartego poprawnie skonstruowanymi argumentami.
Filozofia stara się dostarczyć obiektywnej i zarazem najogólniejszej wiedzy o świecie, wyposażając w narzędzia potrzebne do analizy rzeczywistości we wszelkich jej przejawach. Pod tym względem jest wyjątkowym typem wiedzy, wykraczając zarówno poza standardowe nauki przyrodnicze, humanistyczne i społeczne, jak i poza religię i sztukę. Jako krytyczna refleksja nad rzeczywistością, a także nad naszą wiedzą o niej, filozofia uczy analitycznego i kreatywnego myślenia, dostarczając umiejętności niezbędnych w każdym zawodzie. Dlatego też studia filozoficzne są wyjątkowe, ale też wymagające, z uwagi bowiem na wszechstronność badań filozoficznych, mają charakter interdyscyplinarny.
Filozofię mogą studiować zarówno osoby o zainteresowaniach humanistycznych, jak i przyrodoznawczo-matematycznych. Filozofia to kierunek przeznaczony dla osób ambitnych i nie bojących się wyzwań intelektualnych, dla tych, którzy poszukują odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące nas samych i otaczającego nas świata.
_____________________________
Zestawienie statystyczne wyników rekrutacji na kierunek filozofia
na rok akademicki 2019/2020
Studia stacjonarne I stopnia
Spełniający wymogi formalne Przyjęci
w I turze: 78 44
w II turze: 72 (16 wolnych miejsc) 15 próg punktowy (NM): 121,80
Studia stacjonarne II stopnia
Spełniający wymogi formalne Przyjęci
24 19
Studia zaoczne I stopnia
Spełmiający wymogi formalne Przyjęci
w I turze: 43 29
w II turze: 15 10
Studia zaoczne II stopnia
Spełniający wymogi formalne Przyjęci
12 9
___________________________