Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Dr hab. Mariusz Turowski odebrał Nagrodę Prezesa Rady Ministrów 2017

capture20171028003721_754l7h.jpg

W czwartek, dnia 26 października 2017 roku, w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie odbyła się gala wręczenia nagród premiera za wybitny dorobek naukowy i artystyczny. Wśród 44 najznakomitszych polskich naukowców, którzy z rąk premier Beaty Szydło odebrali prestiżowe wyróżnienie, znalazł się dr hab. Mariusz Turowski z Zakładu Filozofii Społecznej i Politycznej na Uniwersytecie Wrocławskim.

- Każda z 44 nagród, jakie zaraz będę miała przyjemność wręczyć, jest dla mnie i dla naszej ojczyzny powodem do dumy - powiedziała premier Beata Szydło. W uroczystości wziął udział‚ wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Dr hab. Mariusz Turowski, na wniosek Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego, został laureatem Nagrody Prezesa Rady Ministrów za wysoko ocenioną monografię C. B. Macpherson: "indywidualizm posiadaczy" a dylematy współczesnej ontologii politycznej.

- Praca stanowi - czytamy w uzasadnieniu opublikowanym przez Kancelarię Premiera - pierwsze w skali ogólnoświatowej całościowe i szczegółowe omówienie projektu teoretycznego  C.B. Macphersona. Prezentuje ona poszczególne aspekty tezy o posesywnym indywidualizmie, czyli indywidualizmie posiadaczy, wokół której toczyło się większość dwudziestowiecznych debat na temat dziejów nowożytnej myśli politycznej i społecznej. Z tego powodu praca pełni również rolę podręcznika oferującego przegląd nowożytnych  i współczesnych teorii polityczno-społecznych, zwracającego uwagę na często niezauważane aspekty koncepcji autorów takich jak Thomas Hobbes, John Locke, Edmund Burke, John Stuart Mill, Isaiah Berlin czy John Rawls.

Nagrodzonemu podczas ceremonii towarzyszył prof. dr hab. Jan Burdukiewicz, prorektor Uniwersytetu Wrocławskiego ds. współpracy z zagranicą i projektow międzynarodowych, oraz dr hab. Maria Kostyszak, prof. UWr, dyrektor Instytutu Filozofii.

Retransmisja z gali wręczenia Nagród Prezesa Rady Ministrów

za wyróżnione dokonania naukowe, dorobek naukowy i artystyczny

capture20171028003605_8zfghb.jpgcapture20171028003945_r5z7an.jpg

capture20171028003231_8dzfpz.png    capture20171028000523_dzzz6b.png